01 02 03
 
 
o jarmeku
program jarmeku
jarmekové soutěže
jarmeková poštička
orientační plánek
doprava
ubytování
partneři
fotogalerie
kontakt

Co je Valašský mikulášský jarmek?

Jedná se o kulturní akci, která se koná ve Valašských Kloboukách vždy na prahu adventu, o víkendu blízko svátku svatého Mikuláše. Historie jarmeku se začala psát na počátku 90. let minulého století, kdy ZO ČSOP Kosenka již několik let oživovala mikulášskou tradici a Valašské sdružení Dúbrava se pokoušelo obnovit tradiční sladké trhy. Valašský mikulášský jarmek vznikl spojením těchto dvou aktivit a jeho 1. ročník se konal v roce 1992. Vznikla tak tradice, kterou žije celé město a široké okolí.

Cílem akce je posílení kulturní identity jižního Valašska, podpora místních producentů, výrobců a řemeslníků, udržování lidových tradic a zvyků a zprostředkování radosti a krásných zážitků všem návštěvníkům!

O Valašském mikulášském jarmeku se mohou lidé z blízka i daleka těšit na řemeslný trh s bohatou nabídkou regionálních a rukodělných produktů, ukázky starodávných tradic, oživení dávných adventních a zimních zvyků a obyčejů, výstavu krajových odrůd ovoce, ochutnávku typických valašských pochoutek nebo zážitek z vystoupení folklorních souborů a muzik. Návštěvníci se při procházce jarmekem určitě nevyhnou tradičním čertovským družinám z různých koutů Valašska a jestli budou mít štěstí, podělí je milou drobností i samotný Mikuláš. .

Valašský mikulášský jarmek získal v roce 2003 uznání České národopisné společnosti, když se umístil na I. místě v anketě "O nejvýznamnější počin v oboru za rok 2002" v kategorii "Společenské a kulturní akce".


Deutsch français русский polski  
 
 
05
 
Copyright C 2008, Valašský jarmek o.s., všechna práva vyhrazena.